Czerwone tajskie curry z tofu i fasolką

Tajskie curry w najlepszym wydaniu! Jedwabiste mleko kokosowe,  bardzo ostra pasta curry (trzeba uważać z ilością), chrupkie warzywa i aksamitne tofu. Wspaniały przykład tajskiej kuchni – danie charakterystyczne w smaku, a na dodatek wegańskie i bezglutenowe! A odkąd potrafi się zrobić bazę curry – droga do kulinarnych eksperymentów jest otwarta, bo składniki zamieniać można do woli, a warianty curry kończą się tam, gdzie wyobraźnia (albo zasoby lodówki:)

Przyrządzenie tajskiego curry zajmuje mniej więcej tyle czasu, co ugotowanie ryżu – 15/20 minut. Tajskie curry trzeba koniecznie podać z dobrym i dobrze ugotowanym ryżem . I jako miłośniczka, ba, fanatyczka DOBREGO ryżu – koniecznie basmati albo jaśminowego – gotuję go porządnie, tak, jak nauczyły mnie tego znajome hinduskie gospodynie –  czym chętnie się podzielę w następnym odcinku:))

1 łyżka oleju z orzechów laskowych/ ziemnych lub olej sezamowy 1 opakowanie tofu 1 puszka mleka kokosowego (400ml)

czerwona tajska pasta curry

1 łyżka brązowego cukru

1 czerwona papryka

zielona fasolka

  1.  Tofu pokroić w trójkąty, paprykę pokroić w długie paski, fasolkę obrać i krótko ugotować w osolonej wodzie.
  2.  Rozgrzać olej w woku lub na patelni, podsmażyć tofu przez jakieś 5 minut, przewracając w połowie. Odłożyć na talerz przykryty papierowym ręcznikiem dla osączenia.
  3.  Woka postawić z powrotem na gaz, dodać mleko kokosowe, pastę curry, cukier i mieszać aż się dobrze połączą. Dodać paprykę, gotować przez kilka minut, dodać fasolkę i tofu, dobrze wymieszać, chwilę podgotować.
  4. Podawać z ryżem.

6 - tajskie czerwone curry (22)