Indie północne i Nepal

Czas trwania: 21 dni
Termin: 10 – 30 kwiecień 2016     Cena: 6 690 zł + przelot

W Indiach od bogactwa wrażeń może zakręcić się w głowie. Człowiek jest oszołomiony, pochłonięty tym, co go otacza, w pełni tu i teraz, dzięki czemu naprawdę odpoczywa. Na każdym kroku napotka na coś zaskakującego: to na biznesmana dotykającego czoła krowy, to na „odzianego w powietrze” wyznawcę dżinizmu pochylającego się nad każdą mrówką lub na pana młodego na białym koniu wystrojonego niczym maharadża. W czasie naszej wyprawy zakosztujemy tego bogactwa. Odwiedzimy północne Indie zaczynając od Radżastanu, krainy niczym z baśni „Tysiąca i jednej nocy”, zamieszkałej przez dumnych Radżputów, pełnej fortów, kupieckich haweli i sklepików z orientalną biżuterią. Następnie Odwiedzimy Taj Mahal, najsłynniejszą budowlę na świecie zrodzoną z miłości, ponad tysiącletnie świątynie w Khajurahi i Varanasi, najświętsze miasto hinduistów położone nad Gangesem. Będziemy smakować Indie, a nie poznawać je w biegu czy zza szyby taksówki – będziemy pić czaj i świeże mango lassi, korzystać z lokalnych środków transportu, przystawać przy ulicznych herbaciarniach i rozmawiać ile się da z mieszkańcami Indii – bo przecież chcemy doświadczyć czegoś prawdziwego!

Następnie przeniesiemy się do Nepalu, odwiedzimy park narodowy Chitwan, wypatrując tygrysów bengalskich i nosorożców, a potem zajrzymy do sierocińca słoni. Spędzimy parę dni w Katmandu, chłonąc jego niesamowitą atmosferę, zwiedzając buddyjskie klasztory i pałace dawnych królów. Na koniec przeniesiemy się do Nagarkot, miasteczka, skąd podziwiać można piękno ośmiotysięczników i do woli spacerować po przepięknych górskich trasach.

 

 

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1

Warszawa – Delhi

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie, przelot do stolicy Indii.

Dzień 2

Delhi

Przylot do Delhi, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, wymiana waluty i lunch. Zwiedzanie zaczniemy popołudniu od najciekawszych zabytków starego Delhi, zobaczymy m.in. Czerwony Fort, Piątkowy Meczet Jamna Masjid i sikhijską gurudwarę Bangla Sahib. Będzie można wczuć się w atmosferę starego Delhi, przyzwyczaić uszy i oczy do feerii barw i kakofonii dźwięków, napić się ulicznego czaju, poprzepychać wśród straganów, wyminąć krowę rozłożoną na chodniku – innymi słowy, zatopić się w tym szaleńczym rozgardiaszu po raz pierwszy. Kolację zjemy w lokalnej restauracji, gdzie skosztujemy specjałów kuchni północno-indyjskiej: soczystego kurczaka tandoori, chlebków naan i roti prosto z glinianego pieca,  paneer pakory i paneer butter masala. Rozkosz dla podniebienia i dobry sposób na powitanie Indii!

Nocleg w hotelu klasy turystycznej na Paharganju, kultowej dzielnicy backpackersów z całego świata.

 Dzień 3

Delhi – Jodhpur

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie zabytków New Delhi: Pałacu Prezydenckiego, India Gate, grobowca mogolskiego cesarza Humayuna czy Birla House, gdzie Gandhi spędził ostatnie miesiące swojego życia i gdzie dziś mieści się bardzo interesujące muzeum. O 17.30  wsiądziemy w nocny pociąg, który zawiezie nas do Radżastanu; podróżować będziemy bardzo przyzwoicie, w klimatyzowanej klasie AC3.

Dzień 4

Jodhpur

Wczesnym rankiem docieramy do Jodhpur, miasta przywodzącego na myśl kufer pełen skarbów porzucony na skraju pustyni Thar. Po odpoczynku wyruszymy na całodzienne zwiedzanie Błękitnego Miasta; ryksze powiozą nas wpierw do Umaid Bhawan, prywatnej rezydencji maharadży Jodhpuru ze słynnymi malowidłami polskiego artysty Stefana Norblina. Odwiedzimy niezwykle barwny bazar skupiony wokół Clock Tower, gdzie można kupić co dusza zapragnie i gdzie Panie kusić będą mieniące się tysiącem kolorów bransoletki, z których słynnie miasto. Resztę dnia spędzimy w Mehrangarh Fort, górującej nad miastem, imponującej twierdzy, a później udamy się do królewskich grobowców Jaswant Thada. Tutaj podziwiać będziemy zachód słońca, w świetle którego biały marmur budowli bajecznie się zaróżowi. Nocleg w hotelu.

Dzień 5

Jodhpur – Jaipur

Wczesnym rankiem przejazd na dworzec kolejowy i wyjazd do Jaipuru zwanego dla odmiany Różowym Miastem. Na miejsce dotrzemy około godziny 11.00, czas więc na zakwaterowanie i lunch, a następnie na odkrywanie tego miasta pełnego majestatycznych pałaców, widowiskowych twierdz i pięknych ‘haweli’ – starych rezydencji radżpuckiej arystokracji, wzniesionych z czerwonego i różowego piaskowca. Zwiedzanie rozpoczniemy od najstarszego w Indiach Obserwatorium Astrologicznego, zatrzymamy się przy Hawa Mahal, czyli Wieży Wiatrów wybudowanej dla księżniczek by mogły podglądać życie za murami pałacu. Chętni będą mieli okazję wybrać się na bollywoodzki film do wyjątkowego kina Raj Mandir, zbudowanego tak, by każdy mógł się w nim poczuć jak gość na dworze maharadży. Nocleg w hotelu.

 Dzień 6

Jaipur

Po śniadaniu pojedziemy do Amber Fort, słynnego fortu obronnego. Za dodatkową opłatą chętni mogą wjechać do Fortu na słoniach, iście po królewsku. W drodze powrotnej zatrzymamy się aby obejrzeć Pałac na Wodzie, letnią rezydencję Maharadży Jaipuru. Potem czas na zakupy, Jaipur bowiem jest świetnym miejscem na to, by zanurzyć się w gęstwinie alejek i sklepów-galeryjek; Panie mają zwykle słabość do Silver Market, gdzie sklepików z wyrobami ze srebra, złota i szlachetnych kamieni jest bodajże więcej niż gdziekolwiek na świecie. Ostatnim punktem w programie dnia będzie leżący w centrum starego miasta City Palace, pałacu który działa na wyobraźnię, pozwala bowiem wyobrazić sobie jak żyło się kiedyś na królewskim dworze. Nocleg w hotelu.

Dzień 7

Jaipur – Agra

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Agry. Po drodze odwiedzimy Fatehpur Sikri, Miasto Zwycięstwa, wybudowane przez cesarza Akbara. W XV wieku Fatehpur wzbudziło zdumienie angielskiego podróżnika, Ralpha Fitcha, swoim architektonicznym wyrafinowaniem, z którym Londyn nie mógł ni jak konkurować, ale również i dziś jest w stanie zaskoczyć zwiedzających. W godzinach popołudniowych zawitamy do Agry, dawnej stolicy imperium Wielkich Mogołów. Nocleg w hotelu.

Dzień 8

Agra

Po śniadaniu wizyta w Agra Fort, które stało się dożywotnim więzieniem dla króla Shah Jahana, słynnego fundatora najpiękniejszego mauzoleum ku czci swej ukochanej Mumtaz. Popołudniu, w poświacie zachodzącego słońca, podziwiać będziemy jeden z współczesnych cudów świata – Taj Mahal, będący cudem miłości wyrytej w kamieniu, jak i cudem ludzkiego geniuszu, bowiem zwiewność i delikatność budowli zdaje się zaprzeczać temu, że powstała z twardej, marmurowej, materii. Nocleg w hotelu.

Dzień 9

Agra – Orchha – Khajuraho

Ok. 7.00 opuszczamy hotel i wsiadamy w poranny pociąg do Jhansi; stąd, około godziny 11.00. zabiorą nas samochody by dowieźć nas do urokliwej wioski Orchha mieszczącej budowle niesłychanej urody. Wioska leży poza utartym szlakiem, dzięki czemu miejsce jest mniej komercyjne, a czas zdaje się płynąć wolniej. Kompleks pałacowy i stare świątynie, zwiedzać można w innym tempie, a ich zaniedbanie i położenie wręcz dodaje im naturalnego uroku. Późnym wieczorem, po nasyceniu się widokami,  przejazd do Khajuraho. Nocleg w hotelu.

Dzień 10

Khajuraho

Do południa zwiedzanie hinduistycznych i dżińijskich świątyń, bogato dekorowanych płaskorzeźbami przedstawiającymi różne aspekty życia, w tym sławne na cały świat erotyczne sceny znane z Kamasutry. Ten kompleks zbudowany ponad tysiąc lat temu z pewnością sprawi, że zrewidujemy swoje przekonania na temat indyjskiej sztuki i kultury; pod śmiałymi scenami ustawiają się zwykle turyści komentując akrobatyczne umiejętności starożytnych kochanków, ale równie warte zobaczenia się inne płaskorzeźby – choćby malujących się kobiet czy armii gotującej się do boju – unaoczniają bowiem życie dawnych mieszkańców Khajuraho. Wieczorem przejazd na dworzec i wyjazd nocnym pociągiem do Varanasi. Nocleg w pociągu.

 Dzień 11

Varanasi

Rano przyjazd do miasta boga Śiwy – Varanasi. Zakwaterowanie w hotelu, spotkanie z lokalnym przewodnikiem i na początek wizyta w nepalskiej świątyni, a potem spacer po ghatach – schodach ciągnących się wzdłuż Gangesu. Do Varanasi ściągają pielgrzymi z całych Indii, pragnąc właśnie tutaj zanurzyć się w świętej rzece, a często zostać tu skremowani w wierze, że zapewni im to wyzwolenie od kołowrotu wcieleń. Dobrze jest przejść się nad brzegiem rzeki, przystanąć na chwilę zadumy przy tzw. płonących ghatach, gdzie dokonuje się kremacji, poobserwować Hindusów poddających się rytualnym kąpielom. A o zmierzchu – uczestniczyć w Ganga aarti, wyjątkowym obrządku odbywającym się nad brzegiem tej świętej rzeki, kiedy to głos modlących się niesie w dal woda, a na jej powierzchni  połyskują setki płonących lampek. Nocleg w hotelu.

Dzień 12

Varanasi – Sarnath – Varanasi

O wschodzie słońca rejs łodzią po Gangesie, wzdłuż świętych ghatów, wycieczka wyczekiwana zwykle przez fanów fotografii. Następnie pojedziemy rykszami do Sarnath, gdzie historyczny Budda wygłosił swoje pierwsze nauki. Zobaczymy ruiny kompleksu klasztornego, stupę Dhamekh, Wiharę Mulagandha Kuti z pięknymi freskami opowiadającymi historie z życia Buddy oraz Drzewo Bodhi, które wyrosło z pędu świętego drzewa, pod którym Siddhartha Gautama, później znany jako Budda, doznał oświecenia. Powrót do Varanasi. Wieczorem przejazd na dworzec kolejowy, a o 19:15 pociąg do Delhi. Nocleg w pociągu.

Dzień 13

Delhi

Około godziny 8:00 dotrzemy do stolicy. Po zakwaterowaniu w hotelu przewidujemy czas wolny, jest to bowiem nasz ostatni dzień w Indiach. Można będzie zrobić zakupy na Paharganju, gdzie wszelkich wyrobów jest w bród, od kaszmirskich szali po herbaty z Assamu czy ajurwedyjskie specyfiki. Dla chętnych zwiedzanie Mauzoleum Mahatmy Ghandiego oraz Muzeum Indiry Ghandi. Nocleg w hotelu.

Dzień 14

Delhi – Katmandu – Park Narodowy Chitwan

Przylot do stolicy Nepalu w godzinach porannych, około godziny 10.00. Przejazd do Chitwan Park, znanego parku narodowego, zajmie nam około 4 godzin. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek, nocleg.

 Dzień 15

Chitwan Park

Po śniadaniu odwiedzimy sierociniec dla słoni, po czym wrócimy pieszo do hotelu wędrując przez nepalskie wioski i pola ryżowe. Po lunchu wybierzemy się na safari do dżungli na słoniach aby wypatrywać nosorożców białych i tygrysów. Następnie udamy się nad rzekę, gdzie kąpią się słonie po całodziennej pracy. Będzie można pomóc w myciu słoni oraz pobawić się z tymi cudnymi zwierzętami. Powrót wieczorem do hotelu. Nocleg.

Dzień 16

Chitwan Park – Katmandu

Po śniadaniu wczesnym rankiem udamy się nad rzekę, wsiądziemy w drewniane łodzie i wypłyniemy na jezioro by przyjrzeć się krokodylom – z daleka i żyjącemu tu ptactwu – z bliska, a także taktownie podejrzeć mieszkańców uprawiających pola ryżowe. Po lunchu pojedziemy do Katmandu. Zakwaterowanie w hotelu. Jeśli pozwoli nam na to czas, odwiedzimy piękną buddyjską stupę Svayambunath, symbol Katmandu, gdzie z kopuły na cztery strony świata spoglądają oczy Tego, który się Przebudził. Oczywiście, po drodze do stupy nie damy się sprowokować małpom, a raczej je wielkodusznie nakarmimy. Następnie czas na spacer po backpackerskiej dzielnicy Thamel i rozkoszowanie się atmosferą Katmandu nocą. Nocleg.

Dzień 17

Katmandu

Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Odwiedzimy Durbar Square, wspaniały plac, na którym kiedyś koronowano nepalskich królów. Otoczony jest kompleksem pałaców, dziedzińców i świątyń o pagodowych dachach. Po południowej stronie placu mieści się jedna z największych ciekawostek Nepalu, a mianowicie dom Kumari, w którym mieszka żyjąca bogini Nepalu, dziewczynka uważana za ludzkie wcielenie hinduskiej bogini Taleju. Następnie zajrzymy do klasztorów i świątyń ukrytych w zaułkach miasta, pospacerujemy po dzielnicy Thamel. Nocleg w Katmandu.

 Dzień 18

Katmandu – Nagarkot

Bardzo wcześnie rano pobudka i po śniadaniu przejazd do Nagarkot, miejscowości położonej na skraju Doliny Katmandu, na wysokości 2200 m npm, skąd rozciąga się niezapomniany widok zarówno na Dolinę, jak i na szczyty himalajskich ośmiotysięczników. Nagarkot jest doskonałym miejscem na to, by pospacerować po zalesionych wzgórzach, zawitać do wiosek by podejrzeć życie gościnnych i serdecznych mieszkańców Nepalu, a jeszcze lepiej, by z nimi porozmawiać i napić się herbaty. Czas zatem na relaks lub aktywny odpoczynek, jak kto woli. Nocleg w Nagarkot.

Dzień 19

Nagarkot – Katmandu

Wczesnym rankiem pobudka i wyjście na punkt widokowy, skąd podziwiać można wspaniały wschód słońca malującego na złoto i różowo szczyty Himalajów. Tego dnia możemy udać się na pieszą lub rowerową wycieczkę po okolicy, aby wrócić wieczorem do Katmandu. Nocleg w Katmandu.

Dzień 20

Katmandu – Warszawa

Po śniadaniu wycieczka do Patanu, królewskiego miasta w Dolinie Katmandu, gdzie wśród wielu zabytków znajduje się Boudhanath Stupa, najświętsza poza granicami Tybetu buddyjska stupa, a wokół niej tybetańska osada, pełna sklepików z charakterystycznymi wyrobami. Po lunchu przejazd do Pashupatinath, najważniejszej świątyni hinduskiej w Nepalu, która wznosi się nad brzegiem rzeki Bagmati. Jest to jedna z najważniejszych świątyń Śiwy, gdzie ściągają pielgrzymi z całych Indii i Nepalu, wśród których jest wielu sadhu – wędrownych ascetów, którzy porzucili życie doczesne i przemierzają subkontynent pozbawieni jakiejkolwiek własności i pragnienia własności w poszukiwaniu mokszy, wyzwolenia.

Dzień 21

Wylot z Katmandu do Polski.

Cena wyprawy 

Przy grupie min. 6 osób: 6 990 + przelot (cena orientacyjna, zależna od kursu dolara)

Cena obejmuje:

 • noclegi w dwuosobowych pokojach z klimatyzacją. Jodhpur i Jaipur – rodzinne pensjonaty;
 • śniadania na całej trasie wyprawy;
 • przelot na trasie Delhi – Katmandu;
 • lokalny przewodnik w Katmandu i parku Chitwan;
 • transport w czasie całej wyprawy (pociągi, autobusy, samochody, auto riksze );
 • bilety wstępu do wszystkich zabytków w programie;
 • pozwolenia na wejścia do parku Chitwan oraz safari na terenie parku;
 • ubezpieczenie NNW i KL oraz bagażu (AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Asekuracji S.A);
 • opieka polskiego pilota na miejscu podczas całej wyprawy.

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego na trasie Warszawa- Delhi – Katmandu – Warszawa (ok. 2000 – 2700);
 • wyżywienia nie objętego programem (ok. 10 – 15 USD dziennie);
 • opłaty za wizę indyjską (224 PLN) możemy aplikować dla Państwa o wizy bezprowizyjnie;
 • opłaty za wizę nepalską (25 USD), płatne na granicy;
 • opłaty za aparaty i kamery we wszystkich zabytkach;
 • napiwków (ok. 30 USD) płatne obowiązkowo na ręce pilota.

Wycieczka przygotowana we współpracy z biurem Asia Dream Trips.